Kayyum Atanan Şirketler Büyüdü

Yabende
Tarih Mart 14, 2018, 2:37 pm
2 mins

15 Temmuz 2016 tarihindeki hain kalkışmanın ardından FETÖ örgütünün finans kaynaklarına da büyük baskınlar yapılmış, bir çok holding ve şirkete kayyum atanmıştı. O tarihten bu yana söz konusu şirketlerde büyüme söz konusu.

FETÖ’nün finans ayaklarından biri olan ve Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bulunan Aynes Gıda’ya da yapılan soruşturma ve göz altıların ardından, toplam 22 şirkete kayyum atanmış durumda. Tabi TMSF’nin elindeki şirketler FETÖ ile sınırlı değil. Türkiye genelinde 981 şirket TMSF kayyumları tarafından yönetiliyor. Bu şirketlerin ciroları da %35’lere varan artışlar göstermekte. Şirketlerin aktif büyüklüğü ise 49,6 milyar lira civarında.

Faaliyette olan şirketler büyümeye devam ediyor. Her şirkette ciro artışı söz konusu olmasa da yüksek kar eden şirketler de çok fazla.

Kayyum atamalarından önce 47 bin olan istihdam da 50 bine yaklaşmış durumda. Yani yaklaşık bir buçuk yılda 3 binlere yakın bir istihdam artışı mevcut. Söz konusu şirketlerin daha da istihdam sağlayacağı da gelen haberler arasında. İstikrar bu konuda çok önemli bir yer tutmakta. Şirketlerin de büyümesiyle istihdam artışı devam edecek. Bunun için de yeni projeler geliştiriliyor, şirketlerin karlılığı artırılmaya özen gösteriliyor.

En son baskın yapılan ve yukarıda da bahsettiğimiz Aynes Gıda, TMSF’nin eline geçtikten sonra 773 milyon lira ciro yaptı. Denizli- Acıpayam’daki şirket 24 bin kişiye istihdam sağlıyor. Cirosu da yüzde 11,1 artış gösterdi. Aynes sadece bir örnek.

Ankara’da bulunan Koza Holding, Kayseri’de bulunan Boydak Holding gibi şirketler de kayyum atandıktan sonra büyüdü.

Burada önemli olan nokta ise durumu halka anlatmak. Devletin her şeye el koyduğunu ve sadece kendisine çalıştığını iddia edenlere verilecek en güzel cevaplardan biri de budur. Ülke ekonomisine ne kadar katkı verdikleri, ne kadar insanın evine ekmek götürdüğü bu şekilde ifade edilebilir.

Yorumlar

  • (not be published)