NAMAZ NE DEMEK AKLET!

Yabende
Tarih Mart 12, 2018, 3:32 pm
3 mins

Kutuplarda ve uzayda namaz vakitleri tartışılıp durur…

Namaz nedir diye döndüm içime… Günde muhtelif zamanlarda kılınan bir ibadet biçimi… Bu ibadeti nasıl yapıyoruz? Bir saat dilimi içinde ezan okunuyor ve namaz katılacağımız zamanın geldiğini anliyoruz. Peki bu eylemler bütünü içinde önemli olan namaz kılma hadisesi mi vakit mi? İşte bu soru ekseninde biz Müslümanlar için bir şeyler ters gidiyor sanki. Namazdan maksat günün masiva koşturmacasi içinde bir nefes alıp o an Allah’ı hatırlamak. Dünya gailesi içinde kaybolmamak için Allah’ın huzuruna gitmek. Güne başlarken, gün akşama devrederken, gecenin ortasında ve günün çeşitli vakitlerinde…

Şimdi bir kez daha soruyorum. Burada önemli olan namaz mı zaman mı? Allah’ı anmak mı güneşin gökyüzünde bulunduğu konum mu?

Din bir nizam gereği ibadetleri nasıl yapacağımız konusunda bize ictihadlar sunar. Ama bir de Kuran’ın pek çok yerinde “aklediniz” buyurur. Peki biz neden akletmeyiz?

Şimdi kutuplarda 6 ay güneş kavuşmuyor ve gündüz okuyor diye akşam namazı kılmayacak miyiz? Bu namaza akşam namazı diyen kim bir düşün? Biz insanlar… Kutuplarda yaşayan insanlar da belli bir saatte uyanıyor, işe okula gidiyor, bir süre sonra eve geliyor, yemek yiyor sonra yatıp uyuyor… Peki bu koşturmaca içerisinde Allah’ı anmamız için bize saatin müsaadesi mi lazım? Güneşin gök yüzünde konumunu değiştirmesi mi lazım? Yoksa Allah’ı anmayacak mıyız? Ey insanlar aklediniz. Bizlere kolaylık olsun diye konulan nizami putlastırmayınız. Allah’a ibadet etmek isteyen bir kişiye güneş mi engel olacak? Saatler mi engel olacak? Hem nedir ki saat, nedir ki zaman? Bizim kısıtlı akıllarımızın bir ürünüdür, zaman bizim hayalimizdir. Her şey an’da gercekleşiyor. An’a geldiğimiz vakit, düşüncemizi Allah’a rapt ettiğimizde zaman dediğin şeyin bir manası kalır mi?

Namaz bir zikirdir ey İnsan! Uzaya çıktığımızda ne olacak? Ne olacak biliyor musun? Sen hayranlığından saati unutacaksın. Bak bir etrafına, bak evrene, bak bu muazzam yaratılışa. Sen neredesin, sen kimsin? Tüm bu kainat içinde senin yerin ne? Kopuverecek taaa en derinden bir düşünce “Allahu ekber”… Ve “Sen” bu görünenden de fazlasın diyeceksin “Subhanallah” diye haykıracaksın… Şükredeceksin Varlığa… Hala minare ve seccade arıyor musun ey İnsan? Aklet! Namaz ne demek?

TUĞÇE KANAR

Yorumlar

  • (not be published)