Protestan Ahlakı

İlim İrfan Çimdiker
Tarih Mart 12, 2018, 12:01 am
2 mins

Ülkemiz modern (!) insanının hayat hikayesinin özeti şu şekildedir: Kişi doğar ve bir asilzade edası ile her istediği verilerek yetiştirilir. Daha sonra ders çalışmaya gelemeyen küçük beylerimiz özel derslere boğulur. Burada da başarılı olamayan artık bir genç olmuş bireye sınavlarında başarılı olmazsa korkmaması, böyle bir durumda özel bir üniversiteye gönderilebileceği öğütlenir. 17 yaşında daha ehliyeti bile olmayan beyimize bir ev fiyatındaki araba rahatlıkla verilir. Daha sonra iki ile ikiyi toplayamayan kitap bile okumaktan aciz genç kardeşimiz apartmandan bozma bir üniversiteye yılda kırk bin liraya yakın bir ücret ödenerek gönderilir. Burada da gece gündüz eğlenceden eğlenceye koşan kardeşimiz düşe kalka mezun olur ve üniversite mezunu olduğunu sanarak iş hayatına atılır. Amcasının inşaat şirketinde bir görev verilen bu kişi artık insanlığa hizmet etmeye hazırdır.

İnanın böyle hikayeler öyle fazla ki… Öyle cevherler, öyle kaliteli mühendisler ehli olmayan o makama torpille gelmiş kişilerin altında eziliyor ki hayret edersiniz.

İnsanımız bir kısır döngü içerisinde. Bir şirket kuran ve bundan kar eden bir yatırımcının ilk harcaması son model bir araba olabilir mi? Oluyor ülkemizde. İşi büyütüp istihdamı arttırma düşüncesi yok çünkü. Kazandığımız ilk parayı işimize harcamak yerine üstüne kredi çekip ev alıyoruz. Kolay yoldan para kazanma derdindeyiz. On aileden en az biri inşaat sektörüne yöneliyor. Kafalarda hızlıca köşeyi dönmek var sadece. Üretim yok, hizmet yok; sağlamcılık var, yalnızca zevklerimiz var.

Peki neden böyleyiz? Neden hala üretemiyoruz şirketler bazında? Neden zihin yapımız bu şekilde?

Bir yazıda anlatılamayacak kadar çok neden var. Bu nedenleri uzun uzadıya sıralamaktansa daha iyi anlamlandırabilmek için izninizle size bir kitap önermek isterim:

Max Weber, Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu.

Bir Sonraki Yazi

İkilem

Yorumlar

  • (not be published)