Soylu’nun İstifa Dedikoduları Üzerine…

Avatar
Tarih Şubat 28, 2018, 9:58 am
5 mins

Ankara kulislerinden ardı ardına dedikodular yayılmaya başladı.

Bunlardan gündeme düşen ve en dikkat çekici olan İçişleri Bakanı Soylu ile ilgili istifa edeceği yönündeki iddialar…

Bakan Soylu’nun Trabzon’da yaptığı açıklamalarda veda ettiği hissi vermesi üzerinde birçok iddia ortaya atıldı.

İstifa edeceği bir yanda diğer tarafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile tartışması ve bu tartışmaya Berat Albayrak’ın katılması,bunun Erdoğan’a iletilmesi gibi senaryolar dolaşır oldu.

Erdoğan’a basın açıklaması sırasında sorulan istifa iddialarına ise böyle bir şeyin olmadığını dile getirmesi beklentileri boşa çıkardı.

Böyle söylüyorum çünkü Soylu İçişleri Bakanlığı görevinde terörle mücadele konusunda ve iç güvenliği sağlama açısında aynı zamanda FETÖ’yle mücadelede üstün performans sergilemiş ve etkin olmuş bir bakan…

Yaptığı kışla ve karakol ziyaretleriyle güvenlik güçlerine motivasyon aşılayan ve kucaklayan aynı zamanda sert açıklamaları ise terörle mücadeledeki dirayeti gösteren başarılı bir bakan..

Bu konuda hoşnut olmayanlar var elbet… Nitekim Erdoğan’a olan sadakati ise belki kıskanmalara yol açmış da olabiilr.

Amma velakin kolay kolay harcanacak bir bakan olmamalı.. Nitekim siyasi tecrübesi ve zekası ile de siyasette uzun yıllar yer alması gereken, milletin gönlüne taht kurmuş bir siyaset adamı…

Siyasetten çekilmesi hiç şüphesiz partiye yara açacaktır.

Bu tarz yıpratma operasyonları ile de yıldırmaya çalışmaları başarının aslında bir göstergesi…

Erdoğan’ın Soylu’ya sahip çıkması ve sert bir dille bu iddiaları geri çevirmesi takdir edilesi…

Soylu’ya yönelik bu iddialar ve Bakanlar arasındaki tartışmaların aslı nedir muamma lakin şu bir gerçek ki Soylu, devleti ve milleti için kendini feda etmeye hazır ve canla başla hizmet için koşturan bir siyasi olarak önü açık olduğu kesin…

Böyle gelecek vaad eden kişilerin ayağına çok çelme takmak isteyenler olacaktır.

Dedikodular da bunun bir göstergesi olsa gerek. Şuna da dikkat çekmek de fayda vardır ki Trabzon’daki açıklamalara baktığımızda Soylu’nun kırgınlığı da hissedilmektedir.

Eğer iddia edildiği gibi Bakanlar arasında bir tartışma olduysa bu çok yersiz ve gereksizdir. Soylu’nun içişleri konusunda yetkinliği ve yetkileri ortadadır. Eğer diğer bakanlar bu konuda devleti zaafa uğratacak bir açıklama yapıyorsa buna müdahale etmesi en doğal hakkıdır. Bir başka bakanın buna dahil olarak öfkelenip kendisinde Erdoğan’a akrabalığı dolayısıyla yakın diye müdahale yetkisi görüyorsa hatalıdır. Burada üzerlerine düşen ortalığı yumuşatmaktır germek değildir.

Herkes kendi görevine bakıp görevini en iyi şekilde icra etmenin gayesinde olması gerekir.

Bu tartışmalar hem yürütmede aksamaya yol açacağı hem de partiye zarar vereceği açıktır. Buna Erdoğan’ın müdahale edeceği açıktır ki nitekim Soylu hakkında açıklaması da bu gerginliğe noktayı koyacak cinstedir.

Nihai olarak böyle tartışmalar düşmana koz vermek ve yönetimi zaafa uğratmak olacaktır. Bu konuda yöneticilerin çok dikkatli olması gerekmektedir.

Aksi halde troller el ovuşturmaya başlayacak ve çatlağı açmak için var güçleriyle vuracaklardır.

Devletimizin dışarıda hainlerle mücadele ettiği ve uluslararası alanda beka mücadelesi verdiği bu dönemde böylesi çatlaklar en son istenecek şeydir.

Bu yüzden nefsani güdülenmelere değil de millet ve vatan sevgisiyle hakkaniyete dönük olmalı ve mücadeleye halel getirilmemelidir.

Yorumlar

  • (not be published)