Esad’ın Rejim Güçlerine ABD’nin Eli mi Uzandı?

Avatar
Tarih Şubat 21, 2018, 9:41 am
5 mins

Rejim güçleri ile YPG-PKK’nın işbirliği halinde oluşu ve rejim güçlerinin durup dururken bir anda Afrin’e girmeye başlaması bu harekatın arkasında ABD mi var sorusunu akla getirdi.

Peki maksat ne?

Maksattan hasıl belli… Türkiye’yi başarısız kılma.. Türkiye başarısız olursa hem içerde hem de dışarıda bunu kullanacaklar.

ABD doğrudan Türkiye’ye savaş açmaz. Müttefiklik kağıt üzerinde de olsa devam ediyor. Zira Türkiye’yi kendine doğrudan düşman edinmek istemez.

Hal böyle olunca kuklalar üzerinden sahada can sıkıyor.

İşin aslında düşündürücü kısmı şu: Rusya ve rejim bu kadar yakınken ve Putin Esad üzerinde etkin iken nasıl oluyor da rejim güçleri Türkiye’nin müdahale ettiği bir yere girebiliyor? Bu cesaret nereden geliyor?

Rusya, bu konuda ikili mi oynuyor?

Yapılan açıklamalara baktığımızda Rusya, rejimin güçlerinin bu harekatına izin vermedi deniliyor. Lakin gerçek öyle mi?

Esad, Putin’den izinsiz adım atamaz haldeyken Putin karşı çıkmasına rağmen bu hamleyi yapacak değil.

Bu noktada akla tek bir yol kalıyor ki ABD ve Rusya Suriye üzerinde bir paylaşıma gidip işbirliği planı mı yaptı?

Bunlar olası birleşmeler!

Devletler her ne kadar düşman gibi görünse de kapalı kapılar ardında çıkarlar uyuşması halinde ortak hareket edebilirler.

Türkiye’nin bölgede olması ve bölgedeki halkın desteği ile ayrılmayacağı açık olduğu gibi gücünü arttıracağı da aşikardır.

Rusya bunu istemez, ABD hele hiç istemez.

İstedikleri parçalı ve istikrarsız, güçsüz bir bölge! Devletleri parçalayarak ve güçsüzleştirerek bunu büyük oranda başardılar.

Türkiye bu kaosa dahil olursa bu parçalı yapı değişir. Bölge yeniden toparlanmaya ve güçlenmeye başlar, tabi Türkiye’nin öncülüğünde. İşte bu durum Rusya ve ABD’yi bir araya getirmiş olabilir.

Hal böyle olunca iki devlet teröristleri kullanmaya başlıyor.

Türkiye’nin bu noktada taviz vermeyen ve sert hamlesi kuklalar üzerinden patronlara mesajı verecektir.

Önemli olan başarısız olunmaması… Olunursa ne olur?

Olunursa hemen Türkiye’nin üstüne çullanmaya hazır çakallar var.

İç siyasette bu kullanılarak hükümeti devirmeye kalkma planları, aynı zamanda terör faaliyetlerinin arttırılarak milleti bu plana ikna etme çabası devreye girecektir.

Buna hazır cenahlar zaten Afrin operasyonu üzerinden taraflarını belirterek ne yapacaklarını gösterdiler.

Bu cenahlar kim demeyin! Sırtını PYD’ye dayayıp da sonra el sıkışıp iyi salladık dedikleri cenah, üstüne bir de FETÖ sevdalısı cenah eklenince oyun açık ve net!

Sonrasında ise dış politikada Türkiye’nin prestiji sarsılarak istediklerini yaptırmak için sahneye çıkacaklardır. Terör koridoruna hız verip parçalama planını Türkiye’ye aktaracaklardır.

İşte küçük gibi görünen ama arkasında büyük hamleler yatan bu teröristlerin girişimlerini püskürtmeli ki bekamız güvende ve aydınlık olsun.

Sadece bizim değil, Müslümanların toprakları parçalanmaktan kurtulsun.

Bundan dolayı çok dikkatli olmalı ve istikrarlı bir şekilde operasyona devam ederek bize dost gibi görünenlere de fazla güvenmemeliyiz.

Kısacası kendi göbeğimizi kendimiz keselim ki birileri ayağını denk alsın.

 

Yorumlar

  • (not be published)