Zenginden de zengin, fâkr

Ejmen A. İsmaili
Tarih Şubat 10, 2018, 12:01 am
3 mins

Fâkr sözünü, tek bir anlama çevirmeyi düşünsek, muhtaç olmak demektir. Hâdisi şerifte, Yoksulluğum övüncümdür” denilir. Peki biz, ne biliriz-ne anlarız?! Bu zamanlarda, fakirlik, maddi anlamda sıkıntılı, toplumun içinde kalmakla savaşan, uzak durulması gereken, ekonomik olarak güçsüz demektir.

Peki hakikatte, ne demektir?

Fâkr hakikatte insanın özüdür!

Hakikatte, zenginlik, fâkr/muhtaç olmak demektir, insan Allaha muhtaç olduğunu bildiği zaman, insandır.

Rızkın, hayatın, gücün, bilginin, ilmin vs., O’ndan olduğunu bildiğimiz zaman, O’na yolculuğmuz başlar. İman, Allah’a muhtaç olduğunu bildiğin zaman, kendi ışığını meydana getirir. Mesele, para kazanmamak değil, asıl demek istediğim, paraya tapmamak.

Bir millet’in, toplumun, devletin, hayatın, düşüncenin güçlü olabilmesi için, ekonomik olarak da güçlü olması gerekir. Abdülkadir-i Geylani Hazretleri, zamanında Bağdat şehrinin en güçlü zengini, tarihte diğerleri de var, mutlaka var olacaklar da. Demek istediğim, O’na muhtaç oluğumuzu bilmek, idrakine varmak, kavramak…

(Bir Yunus hikayesi)

İsrailoğulları soyundan bir peygamber, Hz. Yunus. Ninova şehrine peygamber olarak gönderilmiş. Hz. Yunus, Ninovalılara Allah’a iman etmelerini 33 yıl öğütlemesine rağmen, onlar ona inanmamak için inat etiller. Bu duruma, üzülen Hz. Yunus, emir almadan Ninova’yı terk etti. Bir gemiye bindi ve uzaklaşmak istedi. Ancak gemi hareket etmiyordu. Geminin hareket etmemesini, onlar aralarında Allah’ın sevmediği biri olduğuna inandılar. Aslında o (Hz. Yunus) Allahın en sevdiği idi! Bunun üzerine Hz Yunus, suçunu (emirsiz hareketi) itiraf ederek denize atladı. Denizde büyük bir balina onu yuttu.  Bu balinanın içinde, durmadan Allah’a tövbe etti:

“…Sana karşı gelmekle zalimlerden oldum.”

İşte bu, muhtaç olduğunun farkına varmaktır! Aslında, Hazreti Yunus’un bu hali, zikir edişi, bütün 33 senelik çağırısından bile daha üstündür. O’na ulaştığının kanıtıdır.

Artık, farkına varmalıyız: Hüve’l-Bâkî.

Yorumlar

  • (not be published)