Geçtiğimiz hafta, Beşiktaş maçını kazanan Fenerbahçe için o kadar çok şey söylendi ki. Kazanamasaydı şampiyonluktan kopma tehlikesi, lige erken havlu atması vs. Kimse de demiyor ki ya hu arkadaş daha ligin başındayız diye. Eğer yenilseydi Fenerbahçe’nin 3 puanı mı silinecekti? Veya bir maçı kazandı diye 6 puan mı verdiler? Dün akşam Akhisar’a kaybedince ne değişti?Medya üzerinde de algı operasyonları hat safhada. Kaldı ki Akhisar Belediye öyle hafife alınacak bir takım da değil. İç sahada Fenerbahçe’ye büyük üstünlük kuran bir ekip. Fenerbahçe gibi bir takıma çok fazla pozisyon imkanı tanımadılar.

İşte şimdi eleştirilecek konulara başlayalım. Dün akşam Fenerbahçe’nin ileri uç elemanı olarak kadroda Janssen, Giuliano, Valbuena; yedeklerde Aatif, Alper, Soldado, Ahmethan ve Fernandao gibi isimler etkili isimleri vardı. 22 kişilik kadroda toplamda 8 tane ileri uç elemanı… Sonucu nedir peki? 90 dakika boyunca sadece 5 şut. Bu 5 şuttan da sadece 1 isabet. Fiyasko! Aykut Kocaman gibi eski bir forvet oyuncusunun teknik direktörlüğünü yaptığı bir ekip bu kadar az şans buluyorsa bu işte bir iş vardır. Kaldı ki Akhisar evindeki son 9 maçın 8’ini kazanmış. Aynı zamanda öyle görünüyor ki Fenerbahçe’yi çok iyi analiz etmiş. Tek isabetli şut ise Mehmet Ekici’den geldi. Zaman zaman etkili olsa da top kaleyi bulmayınca istatistik bu vahim tabloya dönüşüyor.

Futbol öyle bir oyun ki “haticeye değil neticeye bak” deniyor. Lakin bazen o haticeler de neticeleri değiştirmek üzerinde çok etkili oluyor. Dün akşam Bülent Yıldırım, Alper ve Skrtel’i boş yere attı. Alper’in rakibe hiçbir şekilde bir müdahalesi bulunmazken; Skrtel’i ise avantajı bozma gerekçesiyle attı. Baksın bakalım o iki pozisyona bir daha gerekli miymiş? Veya gördükten sonra yatağında iyi uyuyabildi mi?

Alper atıldığında daha dakika 82 idi. Normal süre için 8 dakika. Alper, hızlı ve ofansif yönü çok kuvvetli. En az 8 dakika içinde bir pozisyon bulup gol atabilmesi istatistiklere bakılırsa zor. Ancak yine de bulma ihtimali de vardı. Bu pozisyonun gol olma ihtimali de vardı. Alper atılınca önemli bir eksik doğdu ve Fenerbahçe ofansif olarak zayıfladı.

Geçtiğimiz hafta Beşiktaş, bu hafta Fenerbahçe… daha sonraları da artık kimler olursa. MHK ve TFF’de işler karışıyor. Bunu geçtiğimiz hafta söylemiştik. Birileri Türk Futbolu’nu tekeline almaya çalışıyor. Uyanık olalım. Gözümüzü açalım.

Yorumlar

  • (not be published)